Yavru Köpeklerin Sosyalleştirilmesi

30.09.2016 20:28

Yavru köpeklerinizi nasıl sosyalleştirebilirsiniz?

Köpekler sizlerin de bildiği üzere sosyal hayvanlardır ve her daim yeni arkadaşlıklar kurmaya heveslidirler. Öğrenmeye aç ve meraklı bir şekilde tecrübe ettikleri her şeyi hafızalarına kayıt edebilirler. Bu çok önemli dönem boyunca karşılaşmadıkları ya da kötü tecrübe ettikleri her şey, onların erişkinlik dönemlerinde, korkuyla tepki verdikleri davranışlara dönüşür. Bu sebeple özellikle 1,5-3 ay arasında geçen ana sosyalleşme dönemi, köpeğinizin psikolojik dünyasında da oldukça büyük bir önem taşır.

Yavru köpeklerin dünyaya yaşadıkları çevre ve biz insanlar hakkında bilgi sahibi olmadan geldiklerini unutmamak gerekir. Bu sebeple köpekler her türlü insanla (erkek, kadın, yaşlı, çocuk…), yaşamları boyunca karşılaşabilecekleri diğer hayvanlarla (köpek, kedi, kuş…), her çeşit taşıtla (araba, otobüs, bisiklet…) bu süreçte tanıştırılmalı ve çağrışımların daima pozitif olmasına dikkat edilmelidir.

Köpeğiniz yeni çevresine ve size alıştıktan sonra, onu diğer canlılarla tanıştırabilirsiniz. Çocuklarla ve diğer insanlarla kontrolünüz sahilinde oyun oynamasına ve arkadaşlıklar kurmasına muhakkak izin verin ve bu konuda köpeğinizi teşvik edin.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

komik aile:)
komik aile:) 3533 kişi izledi