Amazon Papağanı

06.08.2016 23:49

Bu sevimli tropik kuşların özelliklerini birlikte yakından inceleyelim...

Paraguay, Bolivya, Brezilya ve Arjantin’de yaşarlar. Tropik yağmur ormanları ve tropik kıyılar habitatlarını oluşturur. Yerleşim olmayan bölgelerde yaşamayı tercih ederler.

Amazon papağanları kısa boylu ve büyük kafalıdır. Renkleri yeşil olup, kuyrukları yuvarlaktır. Alınları açık mavi renkte, göz kenarları tüysüz, kanat uçları kırmızı, kuyrukları yeşil, kuyruk uçları kırmızı-sarı renktedir. Göz bebekleri turuncu, gagaları siyah- koyu gri, ayakları ise gri renktedir. Gagalarının alt kısmı küt ve kısa, üst kısmı ise uzun ve aşağı doğru kıvrımlıdır. Tırmanma sırasında gagalarını üçüncü bir ayak gibi kullanırlar. Ayak parmaklarının iki öne, diğer ikisi ise arkaya doğru dönüktür. Ayaklarda avları için yakalayıcı tırnaklar bulunur.

Amazon papağanlarının ana besin maddeleri, yaşam alanları içerisindeki değişik bitki çeşitlerinden oluşmaktadır. Meyveler, çilek ve tomurcuklar, tohumlar sevdikleri besinler arasındadır. Besinlerini genel olarak yüksek ağaçların tepelerinde ararlar ce bu ağaçlar çoğunlukla çeşitli türdeki palmiye ağaçlarıdır. Yemek arayışı sırasında eşli veya 6-8 eşten oluşan gruplar halinde dolaşırlar. Dişilerinin bir seferde 1-5 arası yumurtladığı Amazon Papağanları sürü halinde yaşarlar.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

alaylılar:)
alaylılar:) 3594 kişi izledi