En Çok Konuşan Papağan Türleri (İkinci Bölüm)

11.06.2016 23:52

En yetenekli papağan türlerini birlikte yakından tanıyalım...

• Amazon papağanı

Bu papağanlar kafes ortamında uzun süre boyunca yaşayabilirler. Hem taklit hem de konuşma konusunda en yetenekli papağan türü oldukları bilinmektedir. Amazon papağanları hem çok sayıda kelimeyi kullanabilirler hem de çok iyi birer taklitçidirler. Bu iki yeteneğin bulunduğu tek papağan türüdür. Ortalama yaşam süreleri 40 sene olup, boyları yaklaşık olarak 30-34 cm’dir. Birkaç farklı çeşidi bulunmaktadır. Fakat bu farklı yalnızca renk ve görünüm ile kendini belli eder. Genel özellikler aynıdır.

• Lori (Geveze Lori)

Konuşmaya olan yetenekleri oldukça fazladır. Tam olarak kaç kelime konuşabildikleri henüz daha tespit edilememiştir. En çeşitli ses üretebilen ve en kolay öğrenen papağan türüdür. Bu özellikleri sebebiyle isimlerinin başına geveze sıfatı almışlardır. Loriler, bir şarkıyı başından sonuna kadar ezberleyip söyleyebilirler.

• Kakadu

Taklit yetenekleri oldukça fazladır. Duydukları sesleri neredeyse birebir şekilde taklit edebilirler. Bir köpeğin havlamasını bir köpek gibi, bir kedinin miyavlamasını bir kedi gibi, hatta bir bebeğin ağlamasını tıpkı bir bebek gibi taklit ederler. Duydukları enstrüman seslerini de birebir taklit edebilen Kakadu’lar, tüm bunların yanı sıra en uzun yaşayan papağan türlerindendir.

• Jako

Jako papağanları evcil papağanlar arasında en yaygın olanıdır. Konuşmayı çok kolay öğrenirler. Ancak sahiplerine alışma süreleri ne yazık ki biraz uzundur. Alışma dönemlerini atlatır atlatmaz hemen konuşmaya başlarlar. Jako papağanlarının çok zeki oldukları bilinmektedir. Sorulan soruları algılayabilir ve mantıklı cevaplar verebilirler. Eğitime hızlı cevap veren zeki ve yetenekli papağanlardır. İstenilen nesneleri getirme ve tuvalet eğitimi alabilenleri de vardır.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar