En Çok Konuşan Papağan Türleri

11.06.2016 19:59

En yetenekli papağan türlerini birlikte yakından tanıyalım...

• Muhabbet Kuşları

Papağan ailesinin en ufak üyeleri olan muhabbet kuşları boylarından beklenmeyecek kadar yetenekli kuşlardır. Doğru eğitim sayesinde konuşma dışında pek çok yetenek sergileyebilirler. 80 kelimeye kadar konuşan muhabbet kuşları bulunmaktadır. Konuşma yetenekleri bu kadar ileri olmasına rağmen taklit konusunda pek de iyi değillerdir. Sürekli olarak duydukları sesleri taklit etmeye meyilli olmalarına rağmen, kendi sesleriyle uyumlu olmayan sesleri duydukları zaman farklı taklit ederler. Örneğin konuşmaya çalışırken sanki kulağınıza fısıldar gibi bir ses çıkarırlar bu sebeple konuşmalarını dikkatli şekilde dinlemek gerekir. Muhabbet kuşlarının kendilerine has melodi ve şarkıları olduğu için sürü halindelerken diğer sesleri taklit etmezler. Bu sebeple konuşma eğitimi verilecek muhabbet kuşları yalnız beslenmelidir.

• Sevda (Cennet) Papağanı

Sevda papağanlarına ‘Aşk Kuşları’ da denilmektedir. İngilizcede Love Bird olarak tabir edilirler. Bu şekilde adlandırılmış olmalarının sebebi ise eşlerine olan bağlılıklarıdır. Eşlerinin yanından hiç ayrılmaz ve onlarla çok yakından ilgilenirler. Bu özellikleri sebebiyle çift halinde beslenen sevda papağanları çok zor eğitilirler. Yalnız beslendiklerinde ise çok kolay eğitim alırlar. Eşlerine duydukları aşkı, yalnız olduklarında sahiplerine duydukları bilinmektedir. Bu nedenle bu papağan türü diğer papağanlara göre çok daha fazla ilgi bekler. Eğitim aldıktan sonra birçok kelimeyi kendilerine has sesleriyle taklit edebilirler.

• Ara Papağanı


Papağan ailesinin en büyük türlerinden biridir ve dünyada nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan kuşlar arasındadırlar. Seslerinin insan sesine yakın olmasından dolayı konuştukları kelimeler net biçimde anlaşılır. Bu papağanlar çok nadir bulunan bir tür olduğu için hakkında pek de fazla bilgi yoktur. Taklit yeteneklerinin zayıf olmasına rağmen konuşma yetenekleri oldukça fazladır ancak tam olarak ne kadar konuşabildikleri bilinmemektedir. Ara papağanları evcilleştirildiklerinde diğer evcil canlılar ile yakın dostluklar kurabilirler.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

siz nasıl kalkıyorsunuz?:)
siz nasıl kalkıyorsunuz?:) 3600 kişi izledi