Evimiz Dışındaki Kuşları Nasıl Besleyebiliriz?

03.01.2017 20:10

Minik dostlarımızın bize ihtiyacı var...

Kuşlar en sevdiğimiz evcil hayvanlardan… Ancak elbette ki hiçbirimizin dünyadaki tüm kuşları evimize alıp besleme gibi bir şansı yok. Haliyle dışarda kalanlara da bazı yöntemleri kullanarak yardımcı olmamız gerekiyor. Yazımızı okuyarak hem arka bahçenize ziyarete gelen kuşları nasıl besleyebileceğinizi öğrenebilir ve bu aktiviteyi kendiniz için de bir eğlenceye dönüştürmeyi başarabilirsiniz.

İlk olarak kuşları beslemek için kullanacağınız yem kabını nereye asacağınızı dikkatlice belirlemelisiniz. Bu minik kapları pencerenize uzanan bir ağaç dalına, balkonunuzun korkuluklarına ya da bahçenizdeki bir ağaca asabilirsiniz. Sonrasında belirli aralıklarla bu kapları doldurmayı ve temizlemeyi asla ihmal etmeyin.

Gelelim kuşlara verilecek yem ve suya… Evcil hayvan dükkanlarından alabileceğiniz vitaminli kuş yemlerini tercih ederseniz kuşların sağlıklarını korumalarına da yardımcı olabilirsiniz. Aynı şekilde su kaplarına da 1-2 damla limon suyu sıkmak C vitamini takviyesi sağlayacaktır. Ancak limon asit içeren bir madde oluğundan ve kuşlara zarar verebileceğinden 1-2 damladan fazlası zararlı olabilir. Aynı şekilde suyun içerisine katılacak birkaç damla pekmez ya da bal kuşların kış aylarda üşümemelerine yardımcı olacaktır. Suya katılacak elma sirkesi, kuşların içlerindeki parazitlerin temizlenmesini sağlayacaktır. Tüm bunların yanı sıra yine su içerisine birkaç damla çay (dem kısmı) katılabilir. Bu da ishal olan kuşların iyileşmesine yardımcı olacaktır. Ancak çayın fazlası kabıza yol açtığından dikkatli olmak gerekir.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar