Forpus Papağanları

07.01.2017 22:16

Bu minik kuş türünün özelliklerini birlikte yakından inceleyelim...

Çok sevimli ve oyun sever bir kuş türü olan Forpus papağanları ülkemizde de son dönemde giderek daha fazla tanınmaya başlamıştır. Anavatanı Güney Amerika ülkeleriden Meksika, Ekvator ve Peru olan sevimli Forpuslar zaman içerisinde evcilleştirilerek Kuzey Amerika’ya ve Avrupa ülkelerine de yayılmıştır. Forpus papağanlarının 7 farklı al türü vardır ve bunların içinde en bilineni Pacific Parrotlet’tir. Türkiye’de de son dönemde oldukça tercih edilen bir evcil hayvan haline gelen bu kuş türü ülkemizde Kutsal papağancık ve Pasifik papağancığı isimleri ile bilinmektedir.

Forpuslar görünüm bakımından Cennet Papağanları ile benzerlik gösterirler ancak Forpusların daha az gürültücü oldukları bilinmektedir. Bu yönden Forpuslar evde beslenmek için çok daha uygundur. Boy olarak Cennet Papağanlarından daha ufak olan Forpuslar oldukça meraklı ve zekidir. Taklit yeteneklerinin de bir hayli iyi olmasına rağmen bu kuşlar konuşma konusunda pek de başarılı sayılmazlar. Sevimli görüntüleri ve oyuncu yapıları ile insanların sevgisini kazanan Forpus papağanları, iş başka kuş türleriyle anlaşmaya gelince ne yazık ki sınıfta kalırlar. Ancak uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmamaları sebebiyle, kendi türünden bir başka papağanla çift olarak beslenmeleri tavsiye edilir. Dayanıklı ve kolay hastalanmayan bir yapıya sahiptirler.

Ağırlıkları ortalama 25-35 gr, uzunlukları ise 10-14 cm arasında olan Forpus papağanlarının ortalama yaşam süreleri 15-20 sene arasındadır. Yeşil ve mavi renkte görülürler.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar