Gri Papağan

07.08.2016 19:40

Evlerde de çok sık beslenen bu papağan türünün özelliklerini birlikte yakından inceleyelim...

Orta ve Batı Afrika anavatanlarıdır. Bunun yanı sıra, evcil hayvan olarak yetiştirildiklerinden tüm dünyada rastlanabilir. Doğal yaşam alanları Mangrovlar, geniş çayırlar, Afrika’nın orta kısımları ve batısındaki düz arazilerde bulunan yağmur ormanlarıdır.

Adını, vücudunu açıktan koyuya doğru saran gri tüylerden alır. Kuyruğuna doğru tüylerin rengi kırmızıya döner. Yetişkinlerde kuyruk açık kırmızı, yetişkin olmayanlarda koyu kırmızı bir renk tonu hakimdir. 1 yaşından küçüklerde gözler siyah renkteyken, 1 yaşından sonra griye, en son olarak da sarımsı bir renge döner. Çok güçlü ve siyah kıvrımlı gagaya sahip olan dişiler erkeklerden daha ufaktır. Gri papağanlar son derece sosyal hayvanlardır. Binlerce kuşa varabilen gruplar halinde yaşarlar. Tehlike anında hep bir ağızdan öterek ve uçuşarak gürültü yapıp düşmanlarını korkuturlar.

Dişiler 30 gün süren kuluçka dönemlerinde erkeğin getirdiği yiyeceklerle beslenirler. Yavrular yumurtadan çıkınca iki ebeveyn de yavrularla eşit şekilde ilgilenir. Çok zeki hayvanlar olan gri papağanlar sesleri çok iyi taklit ederler. Bilinen papağan türleri arasında en iyi konuşabilenlerdir. Bazı kaynaklarda 500’e yakın kelimeyi öğrenebildikleri belirtilir.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

hepsi birbirinden güzel..
hepsi birbirinden güzel.. 3651 kişi izledi