Güvercin Bakımının Püf Noktaları

19.09.2016 20:10

Güvercin beslemek sandığınız kadar kolay değil...

Bahçeler, parklar, camiler güvercin evleriyle donatıldı. Şehirlerde güvercinlerin beslenmesi için buğday satmaya başlayan insanlar giderek çoğaldı. Bu manzaraları görmek muhakkak ki tüm insanlara huzur veriyor. Ancak güvercinlere yapılan bu iyiliklerin altında ufak tehlikeler yatmıyor da değil. Çünkü güvercin beslemek çoğu insanın sandığı kadar kolay bir iş değil! Güvercinlere duyulan bu yakınlığın ve ardından gelen bilinçsiz beslemenin hem insanlar hem de güvercinler için salgın hastalıkları da beraberinde getirdiğini ve bu hastalıkların birçok güvercinin ölümüne sebep olduğunu biliyor muydunuz?

Fazla sayıda hayvan bulundurulan yerlerde önlem amaçlı antibiyotik kullanımı ilk başta mantıklı bir çözüm gibi görülebilir. Oysa antibiyotikler yalnızca zararlı bakterileri öldürmez. Antibiyotiklerin bakteri florasına verdiği zararlardan ötürü hayvanların hastalıklara daha fazla açık olması kaçınılmaz görülmektedir.

Bilinçsiz antibiyotik kullanımı, yine antibiyotiklere bakterilerin direnç kazanması gibi asla istenmeyen bir sonuca da neden olabilmektedir. Bulunan ilk antibiyotik olan penisilinin ardından birçok yeni antibiyotik geliştirilmiş olsa da yanlış antibiyotik kullanımları sonucunda bakterilerin kazandığı antibiyotik dirençliliği nedeniyle antibiyotiklerin etkinliği her geçen gün biraz daha azalmaktadır. Bu durumun hem de hayvan türleri hem de insanlar için ciddi bir sorun yaratmakta olduğu da açıkça ortadadır. Üstelik son dönemlerde keşfedilmiş olan ‘teixobactin’ adlı antibiyotiği saymazsak çok uzun sürelerdir aynı antibiyotiklere muhtaç olduğumuz gerçeğini de unutmamak gerekir.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

komik aile:)
komik aile:) 3494 kişi izledi