Güvercin Türleri (İkinci Bölüm)

21.09.2016 22:54

Ülkemizde en çok beslenen güvercin türlerine birlikte göz atalım...

• Posta Güvercini

Posta güvercini ülkemizin tüm bölgelerinde beslenir. Vücutları diğer tüm güvercin cinslerinden daha ağır ve daha büyüktür. Pek çok farklı renkte olabilirler. Tepeleri ve paçaları yoktur. Ancak kimi türlerinin göğüs tüylerinin kabarık olduğu görülebilir. Bu özelliğe sahip güvercinler ‘Güllü’ olarak isimlendirilirler. Sahip oldukları en önemli özellik, kilometreler boyunca uçabilmeleridir. Posta güvercinleri için yüzlerce km’lik uçuş yarışları düzenlenir. Yön bulma duyuları çok kuvvetlidir. Yuvalarını bulabilmek adına, çok uzun mesafelerden uçarak gelip, yuvalarını bulabilirler.

• Bango Güvercini

Bango güvercinleri de ülkemizde hobi olarak beslenen güvercin türlerinden biridir. Diğer türlerde olduğu gibi kendine has bir uçuş özellikleri yoktur. Bangolar, genel olarak görsel güzellikleri sebebiyle beslenirler. En belirgin özellikleri gözlerinin çok büyük gagalarının ise çok kısa olmasıdır. Her renkte Bango güvercini olduğu görülebilir. Kuyrukları genellikle beyazdır. Kuyrukları renkli olanlar ‘Baska’ olarak isimlendirilir. Paçasız, paçalı, gülsüz, güllü olabilirler. Ön tepeleri olmaz ancak arka tepeleri olabilir.

• Bursa Güvercini

Bursa güvercinleri isimlerinden de anlaşılacağı üzere Bursa bölgesine has bir güvercin türüdür. Dünyanın farklı bölgelerinde besleniyor olsalar da, Türkiye’ye has bir güvercin türüdür. Bursa güvercinlerinin gözlerinin çevresinde geniş boşluklar görünür. Gözlerinin çevreleri tüysüzdür. Gagaları diğer güvercin türlerine göre daha kalın ve daha büyüktür. Pek çok farklı renkte olabilirler, ancak genellikle kızıl-beyaz veya siyah-beyazdır. Paçaları yoktur. Göğüs gülü ve arka tepesi olabilir ancak ön tepesi bulunmaz. Bursa güvercinlerinin sahip olduğu en önemli özellik ise, uçarken bir makara gibi dönebilme yetenekleridir. Çok seri taklalarla havada dönebilirler.
 
*Başlıktaki görsel Bango Güvercin türüne aittir. 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

cok egleniyorlar:))
cok egleniyorlar:)) 3654 kişi izledi