Güvercin Türleri

20.09.2016 20:39

Ülkemizde en çok beslenen güvercin türlerine birlikte göz atalım...

Güvercin besleme merakı ülkemizde geleneksel hobilerden bir tanesidir. Çoğunlukla çocukluk dönemlerinde başlayan bu merak, kişinin yaşı ilerledikçe artar ve bazen de bir tutkuya dönüşür. Ülkemizde yüzyıllardan beri beslenen güvercinler, biz de olduğu gibi komşu ülkelerimizde de oldukça yaygındır. Her bölgenin farklı adlarda, farklı renk, boy ve özelliklerde benimsediği güvercin türleri vardır. Türkiye’de en yaygın şekilde beslenen güvercin türleri ise şu şekildedir;

• Kelebek Güvercini

Kelebek güvercinleri, ülkemizin özellikle batı bölgelerinde daha fazla beslenir. Kelebek güvercinlerinin vücut yapıları, diğer türlere oranla daha uzundur. Renkleri beyaz, siyah veya kızıl-beyaz, mavi-beyaz, siyah-beyaz olabilir. Kelebek güvercinleri genel olarak paçalıdır. Kafalarının arka kısımlarında tepeleri olabilir ancak, önünde tepe genellikle bulunmaz. En önemli özellikleri uçarken, çok seri bir şekilde manevra yapabilmeleri ve adeta bir akrobasi uçağı gibi kendi etraflarında dönebilmeleridir.

• Mardin Güvercini

Mardin güvercinleri, Türkiye’de en çok beslenen güvercin türüdür. Orta büyüklükte gagaları ve yuvarlak gözleri vardır. Kafasının arkasında ya da önünde tepesi olabilir. Mardin güvercinleri her daim paçalıdır. Farklı pek çok renkte olabilirler. Her desen ve renk türünün, tıpkı muhabbet kuşlarının renk ve desenlerinde olduğu gibi farklı adları vardır. Kuyruğu beyaz olan türlere ‘Ayna Kuyruk’ adı verilir. En önemli özellikleri ise uçuş özellikleridir. Mardin güvercinleri aynı zamanda taklacı güvercin olarak da bilinirler. Uçtukları sırada çoğu zaman yere dik bir halde yükselerek teker teker takla atarlar (buna ‘çekmek’ adı verilir). Bunun yanı sıra bu taklalar esnasında kanatlarını çok sesli biçimde çırparlar.

*Başlıktaki görsel Mardin Güvercin türüne aittir.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi kopek huyları:)
kedi kopek huyları:) 3495 kişi izledi