Kuşlarda Görülen Hastalıklar

24.12.2016 22:48

Kuşlarda sık görülen rahatsızlıkları sıraladık...

• İshal

Sulu dışkılama yani ishal çoğunlukla beyaz renktedir. Halsizlik, hareketsizlik ve sık büyük tuvaletini yapma önemli belirtiler arasındadır. İshalin meydana gelme sebeplerine üşütme, çürümüş ve bozuk yiyecekler, açık ve bayat mamalar, soğuk gıdalar ve su, gereğinden fazla yeşillik verme örnek gösterilebilir. Tedavi süresince ilk olarak beslenme şekli değiştirilmeli, ardından diğer kuşlardan ayrılmalı ve bir veteriner hekim tarafından önerilen ilaç uygulamasına derhal başlanmalıdır. İhmal edilen ve önemsenmeyen sulu dışkılama vakalarında ölümler dahi meydana gelebilir.

• Deri ve Tüy Parazitleri


Kalabalık kafeslerde yaşayan kuşlardan aldığınızda veya sonradan evdeki kuşunuza arkadaş bir eş getirdiğinizde karşılaşabileceğiniz bitler, kırmızı renkte olup gözle görülebilir haldedirler. Sprey şişeler kullanılarak hem suluk ve yemlikler çıkartılarak tüm aksesuarlara ve kafesin tamamına hem de kuşun vücuduna veteriner hekiminizin önereceği zaman ve dozlarda uygulama yapılmalıdır.

• Gaga, Tırnak ve Göz Hastalıkları


Pürüzsüz, parlak bir gaga ile canlı bakan temiz gözler sağlıklı bir kuşun ilk belirgin özellikleri arasındadır. Sık temizlenmeyen kirli bir kafeslerde yaşayan kuşlarda enfeksiyon kapma olasılığı bir hayli yüksektir. Kafes zemininde kumlu kağıt kullanılması, nemli artıkların temizlenmesi hijyen açısından mühimdir. Ayaklarda da matlaşma ve pullanma olmaması gerekir. Ayaklarda oluşan mantar bakımsız kafeste yaşayan kuşlarda sıkça rastlanan bir rahatsızlıktır. Ayaklarıyla kaşıdığı göz ve gaga çevresine mantar hastalığını bulaştıran kuşlarda bölgesel yolla veteriner hekim tarafından uygulanacak tedaviyle kısa sürede etkili sonuçlar alınabilir.

 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

hepsi birbirinden güzel..
hepsi birbirinden güzel.. 3478 kişi izledi