Kuşlarda Görülen Ters Kursak Hastalığı

22.09.2016 23:52

Bozuk ve küflenmiş yemlerin kuşlarda ters kursak hastalığına sebep olduğunu biliyor muydunuz?

Bir tür mantar hastalığı olan ‘Ters Kursak Hastalığı’ kuşların kursaklarının hemen altında bulunan bölgede oluşmaktadırlar. Hemen hemen tüm kümes hayvanları türlerinde ters kursak hastalığı görülebilmektedir. ‘Cadidiasis’ hastalığının nedeni, verilen yanlış yemlerden kaynaklanmaktadır. Eski bozulmuş veya küflenmiş olan yemler ters kursak hastalığına yol açmaktadırlar. Bu sebeple hayvanlarımıza en kaliteli ve en taze yemleri vermemiz gerekir. Kendi sağlığımızı ne şekilde düşünüyorsak hayvanlarımızınkini de aynı ciddiyet düşünüp aynı önemi göstermeliyiz.

Ters kursak hastalığı güvercinlerin kursaklarında oluşan şişmeler ile kendini belli edebilir. Güvercinlerin kursağının altındaki kısımda oluşan yaralar kursağın şişmesine sebep olur. Ayrıca yem yiyen güvercinler bu yaralar sebebiyle kusarlar. Bu kusmukta bazı durumlarda kan görülebilmektedir. Kümeslerde bazen görülen kan izleri bu hastalığın izlerini taşıyabilmektedir. Güvercinlerin kusmukları normaldekinden çok daha kötü kokuludur. Hastalığın diğer belirtileri ise performans kaybı, kilo kaybı, iştahsızlık, teleklerde kırılmalar ve çürümeler, yavru kuşların büyüyememesi gibi durumlardır. Ayrıca kuşların boğazlarında veya ağızlarında beyaz renkli mantarlar ya da noktalar da görülebilmektedir. Hastalığın kesin teşhisini yapabilmek adına güvercinlerin ağızlarından alınan örnekler ile laboratuvarda test yapılabilmektedir.

Bu hastalığa karşı alınabilecek önlemler ise şu şekildedir;

• Ayda en az bir kez kuşlarınıza banyo yaptırın. Banyo suları için özel karışımlar hazırlayabilirsiniz.

• Kuşlarınıza verdiğiniz yemler her daim temiz ve taze olmalıdır. Ucuza kaçmayarak yemlerin kalitelisini seçmeye özen gösterin.

• Kuşlarınızı yakından dikkatli şekilde gözlemleyin. Hastalık taşıyan güvercinleri hemen başka bir kafese ayırın.

• Kuşlarınızı kapalı kümeslerde saklamayın. Güneş ışığı görebilmelerine imkan sağlayın.

• Son olarak en önemlisi kuşlarınızın kümeslerinizi her daim temiz tutmaya özen gösterin.

 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

komik aile:)
komik aile:) 3543 kişi izledi