Kuşlarda Görülen Yumurta Sıkışması/Tıkanması (İkinci Bölüm)

07.10.2016 19:40

Yumurta tıkanması nasıl anlaşılır? Nasıl tedavi edilir?

Dişi kuşların karın bölgesinde, yumurtlama öncesinde bir şişlik oluşur. Ancak bu şişlik normal bir türde olmalı, dişi kuşu rahatsızlık vermemeli ve anüs bölgesindeki tüylerin dökülmesine yol açmamalıdır. Kuşun kanatları biraz aşağı doğru sarkabilir, kuyruğu da biraz düşebilir. Ancak aşırı şişlikler, anüs bölgesindeki tüy dökülmesi ve kuşun hareketlerini etkileyecek durumlar, yumurta sıkışması/tıkanması olduğunu gösterir.

Yumurta sıkışması problemleri çoğunlukla çok büyük sorunlara yol açmadan kendiliğinden düzelebilir. Dişi kuşlar bu sırada çok zor ve sancılı bir dönem geçirir fakat sonrasında yumurtayı çıkarmayı başarır. Ancak nadir de olsa bazı kuşlar yumurta tıkanması ile mücadele edemezler. Ölüm riski çok az olsa da, yumurtayı çıkaramadıklarında kaçınılmazdır. Bazı vakalarda kuşların karınlarındaki ilk yumurta daha çıkmadan ikinci yumurta gelişmeye başlar. En riskli durum da budur. Çünkü ikinci yumurtanın ilk yumurtaya yaptığı baskı arttıkça kuşun rahatsızlığı da aynı ölçüde artacaktır. Bu gibi durumlarda kuşların bacaklarında felç görülme riski de vardır. Sıkışan yumurta bacak sinirlerine baskı yapıp sıkıştırır ve geçici felç oluşmasına sebep olur.

İlerlemiş yumurta tıkanması durumlarında mutlaka müdahale edilmesi gerekir. Bazı durumlarda kuşunuzu kendiniz de kurtarabilirsiniz. Ancak çok dikkatli olmanız gerekir çünkü yanlış müdahale hayati risk yaratabilir. Böyle durumlarda tercih edilebilecek en güvenli yol bir veteriner hekimden yardım almaktır. Gerekirse anestezi uygulanarak kuşun yumurtası çıkartılabilir.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi egitilir mi? :)
kedi egitilir mi? :) 3087 kişi izledi