Kuşlarda Görülen Yumurta Sıkışması/Tıkanması

06.10.2016 20:04

Yumurta sıkışması nedir? Sebepleri nelerdir?

Yumurta tıkanması kafes kuşlarında nadir olarak rastlanan bir sorundur. Çoğunlukla küçük kafes kuşlarında ve ilk kez kuluçka yapacak dişi kuşlarda görülür. Kanarya ve ispinozlar, küçük papağan türleri ve muhabbet kuşları risk grubundadır. Yumurta sıkışması genelde ölümcül değildir. Ancak bazı vakalarda cerrahi müdahale bile gerekebilir.

Yumurta sıkışması/tıkanması kuşların yumurtalarının çıkması gereken vakitte çıkamaması ve kuşların karınlarında kalması anlamına gelmektedir. Çoğunlukla ilk kez kuluçka yapacak dişi kuşlarda görülür. Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere küçük kafes kuşlarında risk daha yüksektir. Yumurta sıkışmasının en önemli nedenlerinden biri genetik faktördür. Yumurta tıkanması/sıkışması geçiren bir dişi kuşun yavrularında da aynı rahatsızlığın oluşması kuvvetle muhtemeldir. Diğer nedenleri ise kalsiyum eksikliği, kuşun çok yaşlı ya da genç olması gibi durumlardır.

Üreme döneminde hem dişi hem de erkek kuşlar bol miktarda kalsiyuma ihtiyaç duyarlar. Eğer kuşta bir kalsiyum eksikliği varsa, yumurta tam olarak gelişmeyebilir. Yeteri kadar gelişemeyen veya yeterli sertliğe ulaşmayan yumurtayı çıkarmak, normal yumurtalardan çok daha zor olacaktır. Ayrıca yeterli gelişmeyen yumurtaların, kuşların karınlarında ters veya yan dönme ihtimali de vardır. Bu da yumurta sıkışmasının/tıkanmasının en önemli sebeplerinden biridir. Çok erken yaşta kuluçka yapacak olan (9 aydan küçük) dişi kuşlar, eğer profesyonel bir bakım alamıyorlarsa, yumurta sıkışması tehlikesi yaşarlar. Aynı şekilde ilk kuluçkasını çok geç yapan (3 yaşından sonra) ya da yaşlı dişi kuşlarda da yumurta sıkışması yaşanabilir.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

Tembel kedi su içiyor
Tembel kedi su içiyor 3540 kişi izledi