Malinua (Waterslager) Kanaryası

07.06.2016 21:31

Ötüşleriyle dünya çapında ün kazanmış bu güzel kuşları birlikte tanıyalım...

Kanaryalar estetik görünümleri ve muhteşem ötüşleriyle bir hayli popüler bir kuş türü. Malinua Kanaryası da diğer tüm kanarya ırkları ile aynı yerden, yani isimlerini aldıkları Kanarya Adaları’ndaki bir tür iskete kuşundan türemiştir. Malinua kanaryalarının en bilinen özelliği eşsiz güzellikteki ötüşleridir. Bu nadide hayvanlar ötüşleri sayesinde ‘Dünya Ötme Şampiyonluğunu’ da kazanmıştır.

Eşsiz ötüşleriyle İspanyolları dikkatini çeken Malinua kanaryaları, 15. yüzyılın sonlarına gelirken İspanyollar tarafından, Kanarya Adaları’ndan İspanyaya getirilmiştir. Uzun uğraşların ardından İspanyollar bu kuşları kendi ülkelerinde de üretmeyi başarmıştır. İspanyol hükümetinin bir kanun çıkartarak erkek kuşların ülke dışında çıkmasına izin verip, dişi kuşların çıkartılmasını yasaklamasına rağmen bu kanun pek de etkili olmamıştır. Malinua kanaryaları 16.yüzyılın başlarında tüm Avrupa’ya yayılmıştır. O günden bu yana tüm dünyada milyonlarca insan bu kuşları özellikle muhteşem ötüşleri dolayısıyla beslemektedir.

Beslenme

Malinua kanaryalarının beslenmesinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta beslenmenin dönemlere göre yapılmasıdır. Tüy dökümü
dönemlerinde hem dişi hem de erkek kanaryaların kuvvetli beslenmesi gerekmektedir. Erkek Malinua kanaryalarının ise güzel ötmeleri adına özel olarak hazırlanan yemlerle beslenmesi gerekir.

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

Tembel kedi su içiyor
Tembel kedi su içiyor 3456 kişi izledi