Mavi Tavuskuşu

30.07.2016 19:29

Göz alıcı güzellikteki bu kuş türünün özelliklerini birlikte yakından inceleyelim...

Mavi tavuskuşlarının anavatanı Hindistan ve Seylan ormanlarıdır. Tavus kuşları hindi ve sülün ailesinin en büyük üyeleridir. Rahatsız edildiklerinden uçmaktan çok hızlı adımlarla kaçmayı tercih ederler ancak gerektiğinde yuvarlak kanatlarını kullanarak uçabilirler.

Erkeklerde görkemli telek tüyleri bulunur. Kuyruk örtü tüylerinden oluşan göz alıcı telekler bronz renkli bir eğreltiye benzer. Uçlarında göz diye tabir edilen yuvarlak desenler vardır. Gözlerin ortasında parlak mavi ile çevrelenmiş siyah bir benek vardır. Bu mavi halkayı da kenarları yeşilimsi sarı renginde dış bir halka sarar. Erkekler çiftleşme zamanında dişilere gösteri yaparken kuyruklarını kaldırıp kuyruk örtü teleklerini tıpkı bir yelpaze gibi açar ve titretir. Erkeklerin tepelerinde yine yelpaze biçiminde mavimsi ve siyah uçlu süs tüyleri bulunur.

Soğuğa karşı oldukça dirençli yapıları sebebiyle dünyanın pek çok yerine götürülmüş ve hayvanat bahçelerinin gözdesi haline gelmişlerdir. Görünüşlerinin güzelliğinin tam tersine öttüklerinde sesleri bir o kadar ürkünçtür.

Tavuskuşlarının dişileri yerdeki bir oyuğa genel olarak 5 tane kahverengimsi sarı yumurta bırakır. Kuluçkaya dişiler yatıyor olsa da tavuskuşlarında yavruların yetiştirilmesinden dişi ve erkek ortaklaşa sorumludur. Dayanıklı ve kısa gagalarının yanı sıra dayanıklı ayakları ve güçlü tırnakları yiyeceklerin başlıca bölümlerini oluşturan tomurcukları ve kökleri eşelemeye ve kurtlarla böcekleri topraktan çıkarmaya oldukça elverişlidir.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

siz nasıl kalkıyorsunuz?:)
siz nasıl kalkıyorsunuz?:) 3612 kişi izledi