Muhabbet Kuşlarının Yaşı Nasıl Anlaşılır?

24.08.2016 19:51

Bunun için kullanılan çeşitli yöntemler vardır ancak hiçbiri tek başına kesin bir bilgi sağlayamaz...

Muhabbet kuşlarının yaşını öğrenmek isteyen bazı yetiştiriciler bunu kuşların ayaklarına bakarak yaparlar. Pullu ve koyu renk ayaklı kuşların yaşlarının daha fazla olduğu bilinmektedir. Fakat bu yöntem bazı zamanlarda yanıltıcı olabilir. Çünkü bazı kuşların ayakları henüz yavruyken bile kararıp pullanabilir. Yavru kuşları ayırt edebilmek için en güvenilen özellik kuşların yüz yapısıdır.

Muhabbet kuşlarının başlarında ve boyunlarında siyah çizgiler bulunur. Bu çizgiler ilk üç ayda kuşların yüzünün tamamını kaplar. Üçüncü ayın ardından kuşun yüzü açılmaya, yeşil renkli kuşlarda sarı yüz oluşmaya, mavi renkli kuşlarda ise beyaz yüz oluşmaya başlar. Fakat ne yazık ki bu da yanıltıcı bir yöntem olabilir çünkü bu bahsettiğimiz yöntem yalnızca sırtı koyu renkli kuşlar için başvurulabilir. Hatta bazı yavruların alnı ve yüzü doğuştan açık da olabilir.

Yavru muhabbet kuşları için kullanılan diğer bir yöntem ise ‘cere rengidir’. Muhabbet uşların cinsiyetinin anlaşılmasını sağlayan cere kısmı yavru kuşlarda henüz daha tam oluşmamıştır. Kuşlar 4 ila 5 aylık oluncaya dek dişilerin ceresi beyaz, erkeklerin ceresi ise mor olur. Yaş tahmini için kullanılan en son yöntem ise kuşların gözleridir. Yalnızca albino doğan muhabbet kuşlarının gözleri kırmızı renktedir. Albinolar haricinde muhabbet kuşlarının gözleri siyahtır ve çevresinde beyaz bir iris halkası bulunur. Bu beyaz iris halkası kuşun yaşı ilerledikçe büyür. Yavru kuşlarda bu halkanın görülmesi oldukça zordur. Fakat 6-7 yaşından itibaren gözün yarısına yakın bir kısmı beyaz halka ile kaplamış olur. Ancak bu yöntem de yine tek başına kesin ve net bir bilgi sağlamaz çünkü kuş 10 yaşına geldiğinde dahi hala iris halkası küçük bir çizgi halinde kalmış kuşlar da olabilir.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

cok egleniyorlar:))
cok egleniyorlar:)) 3675 kişi izledi