Papağanlara Maydanoz Yedirmek Zararlı Mı?

11.01.2017 19:02

Ne yazık ki bu da kulaktan kulağa dolaşan ve gerçeği yansıtmayan bir şehir efsanesi...

Eğer bugüne kadar kuşlarla ilgili bir sohbete denk geldiyseniz “maydanoz papağanları öldürür” cümlesini de muhakkak bir kez duymuşsunuzdur. Ancak bizler hiç kimsenin, maydanoz yüzünden ölen bir papağan gördüğünü sanmıyoruz. Çünkü papağanlar hakkında dile getirilen bu iddia ne yazık ki pek çok şehir efsanesi gibi gerçeği yansıtmıyor.

Papağanlar hepimizin sevdiği çok sevimli ve zeki hayvanladır ve tüm evcil hayvanlarda olduğu gibi doğru beslenme, onların sağlığı için de büyük bir rol oynar. Pek kimse bilmez ama papağanlar zekalarıyla olduğu kadar gelişmiş damak tatlarıyla da tanınırlar. Bu sebeple sevgili dostlarımız papağanları yalnızca hazır yemlerle beslemek çok da doğru değildir. Papağanlar, damak tatlarının yanı sıra sağlıkları için de taze meyve ve sebze tüketmeye ihtiyaç duyarlar. Kalsiyum, A vitamini, kükürt, potasyum ve demir içeren bir besin olan maydanoz papağanların beslenme rutinini de eklenebilecek gıdalar arasındadır.

Dikkat edilmesi gereken nokta yavru ve küçük ırk papağanlara yalnızca maydanozun sapının verilmesi gerektiğidir. Büyük boy papağanlar maydanozun hem sapını h em de yapraklarını tüketebilirler. Yazımızı, hayvanlar hakkında kulaktan kulağa dolaşan şehir efsanelerine gözümüz kapalı inanmamamız gerektiğini bir kez daha belirterek bitirelim…
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar