Senegal Papağanı Bakımı

24.01.2017 19:34

Bir Senegal papağanı evlat edinmek üzereyseniz yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz...

• Senegal papağanları ona verdiğiniz her türlü kuru yemişi, meyveleri, sebzeleri, hatta insan yiyeceklerini bile keyifle yiyecektir. Ancak kuşunuz her ne kadar boğazına düşkün olursa olsun ona çikolata, soğan ya da avokado gibi besinleri asla vermemelisiniz. Daha önceki yazılarımızda da belirtmiş olduğumuz gibi maydanozun papağan için zararlı olduğu bir şehir efsanesinde ibaret… Bu sebeple miktarını ayarlayarak dostunuza gönül rahatlığıyla maydanoz da yedirebilirsiniz.

• Eğer Senegal Papağanınızın göz bebekleri küçüldüyse bu yaptığı şeyden keyif aldığı anlamına gelir. Ancak gözbebekleri büyümeye başladıysa bu işaretten korkmuş ya da sinirli olduğunu anlayabilirsiniz. Korkma ve sinirlenme arasındaki ayrımı da tüylerine bakarak yapabilirsiniz. Eğer tüylerini düzleştiriyorsa korkmuş, kabartıyorsa sinirli demektir. Yüksek sesle bağırmaları ise size sinirli olduklarını düşündürebilir ancak bu bağırış sizi yanıltmasın. Papağanlar yalnızca iletişim kurma amaçlı çığlık atarlar.

• Senegal Papağanınızla günde en az bir saat özel olarak ilgilenmeniz gerektiğini de unutmayın. Bu süre aranızda özel bir bağ oluşmasını sağlayacaktır. Onunla konuşmanız, ödüller vermeniz, hatta sarılmanız bu bağın güçlenmesine yardımcı olur.

• Eğer şansınız varsa her gün dostunuzu kafes içerisinde bahçeye ya da balkona çıkarmanız temiz hava almasını sağlayacaktır. Ancak bu süre boyunca kuşunuzun yanında olmaya muhakkak özen gösterin. Bahçedeki kedi ya da köpekler her zaman için risk oluşturabilir.

• Senegal Papağanları ne yazık ki konuşmayı öğrenebilen bir kuş türü değil. Ancak alarm, telefon sesi, ıslık gibi sesleri kolayca taklit etmeyi öğrenebilirler. Örneğin papağanınıza ıslıkla “İyi ki doğdun” şarkısını çalmayı öğretebilirsiniz. Bir süre sonra siz şarkıyı söylemeye başladığınızda o da size ıslık çalarak eşlik etmeye başlayacaktır.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

siz nasıl kalkıyorsunuz?:)
siz nasıl kalkıyorsunuz?:) 3813 kişi izledi