Sultan Papağanlarında Yaş Ayrımı

18.11.2016 22:40

Bu kuşlarda yaşın belirlenmesi pek de kolay bir iş değildir...

Yeni bir sultan papağanı sahiplenen ve bunu evcil hayvan dükkanı vasıtası ile yapan pek çok kişinin aklına takılan en temel sorulardan bir tanesi, satıcının bizlere söylediği yaşın doğru olup olmadığıdır. Ne yazık ki bizlere söylenen yaş da çoğunlukla doğru çıkmaz. Daha 4-5 aylık bir yavru diye alınan sultan papağanının neredeyse 4-5 yaşında çıkması çok ama çok sık karşılaşılan bir durumdur.

İlk olarak bu tip bir duruma düşmemek için mümkünse evde dünyaya gelmiş bir sultan papağanı sahiplenmeniz tavsiye edilmektedir. Bu şekilde alacağınız kuşun hangi gün yumurtadan çıktığını ya da hangi gün yem kırmaya başladığını, annesinin babasının mutasyonunu gibi pek çok konuda önceden fikir sahibi olursunuz. Hem cinsiyet hem yaş hem de evcilleşme konularında bir problem de yaşamamış olursunuz. Gelelim sultan papağanlarında yaş ayrımının nasıl yapıldığına;

• 0-1 yaş arasında olan sultan papağanlarının ayakları daha incedir, gagaları pürüzsüz olur ve gözleri de yusyuvarlaktır. Yaşlı kuşlara göre boyut bakımından biraz daha ufak olurlar.

• 1-8 yaş arasında olan sultan papağanları da ayakları yaşadığı senelere göre daha kalınlaşır ve pütürlü bir hal almaya başlar. Zaman içerisinde gagalarında da katmanlar oluşmaya başlar. Baş üstündeki tüyler daha uzundur ve sultanların en gösterişli ve en güzel zamanları bu yıllardır.

• 8-16 yaş arasında olan sultan papağanları artık senelerin de verdiği yorgunlukla daha yavaş hareket etmeye başlarlar. Ayaklarındaki ve gagalarındaki pütürler ve katmanlar çok daha belirgindir.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

Tembel kedi su içiyor
Tembel kedi su içiyor 3512 kişi izledi