Yavru Muhabbet Kuşlarında Görülen Tüy Değişimi

28.11.2016 23:37

Tüy değişimi yavru kuşunuzun oldukça sağlıklı ve güçlü olduğunun bir göstergesidir...

Bu tip durum 2 aylık ya da daha büyük muhabbet kuşlarında görülür. Mühim bir sorun değildir ve aksine yavru kuşunuzun sağlıklı olduğunun göstergesidir. Çünkü tüy değiştirmek muhabbet kuşların bünyesini bir hayli zorlayan bir durumdur. Kuşlar ancak güçlü oldukları zaman vücutları tüylerini yenileyebilir.

Nedenleri

Yavru muhabbet kuşları ortalama 3 aylık olduklarında yavruluk tüylerini dökerler. Bazı durumlarda 2 ya da 2,5 aylık kuşlarda da tüy değişimi görülebilir. Bunun sebebi yeni dünyaya geldiklerinde daha hassas ve yumuşak olan tüy yapılarının, daha dayanıklı ve sert yetişkin tüyleri ile değişmesidir. Bunun yanı sıra, kuşların yaşam alanlarındaki hava değişimi ve sıcaklık da onlarda bu değişikliğe yol açabilir.

Çözümleri

Tüy değişimi yaşayan yavru muhabbet kuşları aynı yetişkinlerde olduğu gibi çok iyi bakılmalıdır. Bol bol meyve ve sebze tüketmeli, içme suları her daim temiz olmalıdır. Son olarak da kafeslerinin bulunduğu alanın hava akımına (rüzgar ve cereyan) maruz kalmamasına mutlaka dikkat edilmelidir.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

tanrı hata yapmaz!!!
tanrı hata yapmaz!!! 3673 kişi izledi