Sarı Anakonda

15.02.2017 23:34

Sarı Anakonda türünün özelliklerini yakından inceleyelim...

Sarı Anakondaların Paraguay, Bolivya, Brezilya, Kuzeydoğu Arjantin ve Uruguay topraklarında yaşadıkları bilinmektedir. Doğal habitatları sazlık bölgeler, tropik yağmur ormanları, ırmaklar, göller ve küçük körfezlerdir. Boy ortalamaları 3 metre civarındadır. Yakın akrabaları olan yeşil anakondaların boylarının 9-10 metreye kadar ulaşabildiği bilinmektedir.

Nisan-Ekim ayları arasında üreme dönemine girerler ve su içerisinde çiftleşirler. Dişiler döllenmelerinin ardından 115-135 gün içinde yavruları dünyayı getirir. Yeni doğan yavrular 20-40 arasında olup 45 cm uzunlukta dünyaya gelirler. Yavrular doğumdan çok kısa bir süre sonra kendi kendine beslenebilir ve yüzebilirler.

Sarı anakondalar genellikle geceleri aktif olan hayvanlardır. Günlerinin büyük bir bölümünü su kenarında ya da su içinde geçirirler. Su içerisinde yaşayan bu canlılar avlarını karada yakalarlar. Avlarını hızlı şekilde yakalar, sıkıcı kavrar ve su içine çekerler. Erkeklerin kendi aralarında kavga ettikleri görülebilir. Kendi bölgelerini korumak adına tehditvari sesler ve hareketler sergilerler. Kuş, yaban domuzu, geyik gibi hayvanlarla beslenirler.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

Tembel kedi su içiyor
Tembel kedi su içiyor 3419 kişi izledi