Amerikan Fuzyy Lop Tavşanlarında Görülen Nezle Hastalığı

10.10.2016 23:54

Amerikan Fuzzy Lop tavşanlarında görülen nezlenin sebepleri ve belirtileri nelerdir?

Amerikan Fuzzy Lop tavşan türünde görülen nezlenin en bilinen sebebi tavşanın soğukta kalması ya da çeşitli nedenlerle üşütmesidir. Tavşanın üşütmesini önlemek için bulunduğu ortamın ısısının çok iyi ayarlanması gerekir. Tavşanlar genel olarak soğuğa ve sıcağa karşı duyarlı oldukları için hemen hastalanabilirler. Tavşanınızın nezle olmamasını istiyorsanız yaşadığı ortamın ısısından ve kuruluğundan emin olmalısınız. Eğer tavşanınız tuvaletini yaptığı yere yatıyorsa ıslanacak ve bir süre sonra üşüterek hasta olacaktır. Bunun yanı sıra tavşanınızın tuvaletini yaptığı yerde yatması Fly Strike rahatsızlığına da zemin hazırlayacaktır.

Belirtiler

Hapşırma, bu rahatsızlığın en belirgin özelliğidir. Eğer tavşanınız yemek yerken ya da normal zamanlarda sürekli olarak hapşırıyorsa nezle olduğunu düşünebilirsiniz. Dostunuz eskiden olduğu gibi hareketli değilse ve sürekli yorgun hissediyorsa da bir problem olduğunu anlayabilirsiniz. Nezle hastalığı, tıpkı insanlarda olduğu gibi tavşanlarda da bağışıklık sistemini etkilediğinden halsizliğe yol açabilir.

Diğer tüm tavşan türlerinde olduğu gibi Amerikan Fuzzy Lop tavşanlarında da nezle, tedavi edilmediği takdirde önemli bir sağlık sorununa dönüşebilir. Tavşanınıza en kısa sürede gerekli tedaviyi uygulamadığınız durumda daha büyük sağlık problemleri yaşanmasına sebep olabilirsiniz. Eğer tavşanınızda nezle belirtileri görüyorsanız ya da nezle olduğunu düşünüyorsanız hemen bir veteriner hekime başvurmalısınız. Veteriner hekiminiz minik dostunuz için gerekli muayeneleri yaparak problemin ne olduğunu teşhis edecektir. Bunun ardından da gerekli olan tedaviye başlanacaktır.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

hepsi birbirinden güzel..
hepsi birbirinden güzel.. 3575 kişi izledi