Tavşanlar Pirelenir Mi?

26.03.2017 14:39

Tavşanlar da pirelenir ancak tedavileri kedi ve köpeklerinkiyle aynı değildir...

Pire sorununu bugüne dek genel olarak kediler ve köpekler söz konusu olduğunda işledik. Ancak sevilen dostlarımız tavşanlar da tıpkı kedi ve köpekler gibi pirelenebiliyorlar. Ve yine aynı şekilde tavşanlarda da pire sorunu doğru şekilde tedavi edilmediği takdirde çok ciddi hastalıklara yol açabiliyor.

“Tavşanımın pirelendiğini nasıl anlarım?”


Pirenin en önemli göstergelerinden bir tanesi geçmeyen kaşıntılardır. Pireler üzerinde yaşadıkları hayvanların kanını emdikleri sırada ortaya çıkan bir salgı kaşıntıya sebep olur ve eğer tavşanınız sürekli olarak kaşınıyorsa bu durum muhtemelen pirelendiğinin bir göstergesidir. Tavşanınızın pirelenip pirelenmediğini anlamanın bir diğer yolu da tüylerinin arasını kontrol edip küçük kahverengi böceklerini olup olmadığına bakmaktır. Özellikle kulak arkasını ve karın bölgesini kontrol ettiğinizde bu küçük böceklerle karşılaşıyorsanız tavşanınızın pirelendiğinden emin olabilirsiniz.

Tavşanınızın pirelendiğini tespit ettiyseniz bir sonraki adım vakit kaybetmeden bir veteriner hekime başvurmak olmalıdır. Zira tavşanlarda pire tedavisi, kedi ve köpeklerde olduğu gibi pire tasması ya da pire tozu ile yapılmaz. Aynı şekilde köpek ve kedilerde kullanılan pire ilaçları da tavşanlar için zehirleyici olabilir, bu sebeple en doğrusu tedaviyi bir uzmana bırakmaktır.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

Tembel kedi su içiyor
Tembel kedi su içiyor 3508 kişi izledi