Tavşanlarda Tüy Bakımı

16.04.2017 13:18

Tavşanlarda tüy bakımı konusunda bilinmesi gerekenler...

Tavşanlarda tüy bakımı oldukça önemli bir konudur. Tavşanlar genellikle kendilerini yalarlar ve yaladıkları tüylerin bağırsaklarında ya da midelerinde birikmesi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Tavşan dostlarımız kediler gibi kendilerini kusturamadıkları için mide ya da bağırsakta tüy birikmesinin önüne muhakkak geçilmesi gerekir.

Tavşanların tüylerini yutmalarını engellemenin tek yolu düzenli olarak taranmalarıdır. Bu işlem için kullanacağınız sık dişli bir tarak hem dökülen tüyleri temizleyecek, hem de tüylerin arasına kaçan yabancı cisimlerin de çıkarılmasını sağlayacaktır. Tavşanlar mevsimsel olarak tüy döken hayvanlardır ve mevsim geçişlerinde yaşanan yoğun tüy dökülmeleri süresince de tarama işlemi büyük önem taşır.

Tüy bakımı konusunda tavşan sahiplerinin en sık sordukları sorulardan biri de tavşanların yıkanıp yıkanamayacağıdır. Tavşanlar oldukça titiz hayvanlardır ve temizliklerine en az kediler kadar önem verirler. Bu sebeple de tavşanların özel olarak banyo yaptırılmalarına asla gerek yoktur.

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

hepsi birbirinden güzel..
hepsi birbirinden güzel.. 3332 kişi izledi